רוצה לקבל פרטים נוספים?

03-6227070office@ariel.co.il

מאשר קבלת דוא"ל

תודה על פניתכם

ההודעה התקבלה במערכת,
נציג שלנו יחזור אליכם בקרוב.

תהליך הפשרת קרקעות לצורך מכירה או השקעה
תהליך הפשרת קרקעות, הוא תהליך שנועד ליצור שינוי ביעוד הקרקע על מנת שיהיה ניתן למכור אותה, ולבנות עליה מבנים מסוגים שונים. תהליך זה הינו תהליך בירוקראטי לא קצר, אך בסופו אפשר להציע קרקעות למכירה למשקיעים שונים.

הקרקעות במדינת ישראל, ברובן, שייכות למינהל מקרקעי ישראל, חלק מהקרקעות מיועדות לבנייה ואחרות נחשבות קרקעות חקלאיות. במהלך שנות התשעים עקב שחיקה בענף הכלכלי והיעדר קרקעות לבנייה, החלה המדינה להפשיר קרקעות מתוך כוונה שגורמים שונים יוכלו לרכוש אותה ולהשקיע בהן, כלומר לבנות עליהן. לצורך זה, החל תהליך מוסדר של הפשרת קרקעות.
במסגרת תהליך הפשרת קרקעות, הקרקע עוברת שינוי יעוד, מקרקע חקלאית לקרקע לבנייה. תהליך זה מתבצע במסגרת תוכניות מתאר מקומיות ומחוזיות. קרקע יכולה להיות מופשרת רק אם התוכנית שהמליצה על כך מאושרת בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה. כאן חשוב לשים לב, לא מעט גורמים אשר מציעים קרקעות למכירה, בוחרים שלא לספר לרוכשים, שאומנם הם רכשו קרקע להשקעה אך עדיין היא לא הופשרה לצורך בנייה. לכן כשרוכשים קרקעות לצורך השקעה או בנייה, חשוב להשתמש בשירותיו של עורך דין מקצועי שיבחן את המצב של הקרקע והאם אכן היא הופשרה לצורך בנייה.
מדוע קרקעות צריכות להיות מופשרות

מדינת ישראל יצרה תוכנית מתאר (תמ"א 35) שמטרתה להפשיר קרקעות חקלאיות מצד אחד לצורך בנייה ומצד שני לשמר אזורים חקלאיים לצורך עבודה חקלאית וכן לשמור על שטחים ירוקים ומרקם החיים הקיים. תוכנית זו גם עוזרת לצרכנים להבין, היכן בדיוק קרקעות למכירה יש להן סיכוי גדול יותר להיות מופשרות. למשל, אם מדובר בקרקעות חקלאיות אשר רחוקות מאזורי מגורים ושטחים עירוניים, אז סביר להניח שהן לא יופשרו בקרוב. לעומת זאת, במידה ומדובר בשטחים אשר קרובים לאזורים בנויים, יש הרבה יותר סיכוי שהקרקעות יופשרו ויהיה ניתן לבנות שם.
לכן כשמחפשים קרקעות למכירה, יש לבחון היטב מה המצב שלהן והאם הן מיועדות באמת לצורכי בנייה או שמא יחלוף זמן רב עד שזה יקרה.
קרקעות למכירה לצורכי השקעה
ישראלים רבים מחפשים לרכוש קרקעות אשר מוצעות למכירה לצורכי השקעה. הרעיון הוא מאוד ברור, קרקע היא עסק רווחי, אפשר להרוויח מהן לא מעט, אם זה באמצעות החכרה או בנייה של מבני מגורים או מבני מסחר שונים.
להבדיל מהשקעות אחרות, הרי שמחירי הקרקע עם הזמן עולים (במיוחד בישראל בה יש היצע נמוך של קרקעות), והיא לעולם לא נעלמת. לכן רכישת קרקעות אשר מוצעות למכירה היא מאוד משתלמת. אך מאחר ומדובר בעלויות לא זולות, יש לוודא שתהליך הרכישה עובר חלק ואכן הקרקע מופשרת או עומדת בפני תהליך מהירה של הפשרה, אחרת גם אם הרכישה תתבצע, הרי שההשקעה הכספית לא תישא שום פרי אמיתי ושום רווח כלכלי.
קרא עוד
מהי זכות חכירה בטאבו
זכות חכירה בטאבו (לשכת רישום מקרקעין) היא בעצם חובה: היא מחויבת על פי חוק. אלא שקיימים נימוקים אחדים המסבירים את, כדאיותה, את חשיבותה ואת תועלתה.  מי שרוכש דירה או בונה בית על אדמה השייכת לרשות מקרקעי ישראל נדרש לחתום על חוזה חכירה עמה. החוזה מבטיח את זכויות החכירה (שפירושה- שכירות לתקופה ארוכה). הבעלות על הקרקע היא בידי המדינה, הקק"ל או רשות הפיתוח. במאגר המידע הממוחשב המצוי ברשות המקרקעין ניתן לראות את כל הפרטים על קרקעות ונכסים.
חוזה חכירה עם רשות מקרקעי ישראל מחייב רישום בטאבו. זכות החכירה הופכת את כל הזכויות עליה למוגנות ולבטוחות יותר.
אם חוזה חכירה רשום בטאבו – בעלי הנכס או הזכות על המקרקעין נהנים מהאמרת ערכם ויכולים למכור אותם בסכום גבוה יותר.
הרישום מגדיר באופן מדויק את מיקומו של הנכס או הקרקע- הגוש, החלקה וחלקת המשנה, מה משקל על איתורו במפת גוש ובלשכת רישום מקרקעין.
 רישום זכות חכירה בטאבו מקלה ומייעלת את הפעולות השונות שבעלים של הנכס או המקרקעין מבקשים לבצע כגון: רישום משכנתא, העברת זכויות ועוד.
האם הדירה שלכם היא אכן שלכם?
במערכת המידע הממוחשבת של רישום מקרקעין ניתן לבדוק את מצב רישום הדירה ולקבל בה הסבר מלא ומפורט על אודות תהליך רישום זכויות במקרקעין ולהתוודע אל יתרונותיו של הרישום. רישום מסודר, כמתחייב וכנדרש, נותן לכם שקט ותחושת בעלות – המשרה ביטחון- על קרקע או על נכס.
לא בכדי נאמר 'ביתו של אדם הוא מבצרו'. בעלות על בית מהווה מרכיב חשוב, מרכזי ומהותי בתחושת הביטחון הקיומי של אדם. מי שביתם אינו בבעלותם חיים בחשש מתמיד כי ניתן לנשל אותם מהדירה. אנשים המתגוררים בשכירות צפויים להודעה  על סיום החוזה אם וכאשר משכיר הדירה מבקש למכור אותה או מוצא שוכר שיוכל לשלם עליה סכום גבוה יותר.
מימוש זכות חכירה בטאבו היא לא רק פעולה המקנה זכויות רבות. כשאתם בעלים של נכס אתם יכולים למצות את מלוא פוטנציאל הרווח הגלום בו. כשאתם משכירים בית בבעלותכם  אתם נהנים מהכנסה פאסיבית קבועה ובטוחה. כאשר אתם מתגוררים בבית שמומשה זכות החכירה עליו  אתם דרים ושרויים בו לבטח.
צריכים נסח טאבו? הזמינו עכשיו דרך אתר טאבו בקליק
 
 
 
 
קרא עוד
חשיבותה ויתרונותיה של בנייה ירוקה בתכנון בית
בנייה ירוקה היא בניה ידידותית לסביבה, שבה הקבלנים והאדריכלים דואגים להשתמש בחומרים לא רעילים, למזער את הנזק לכדור הארץ בעת הבנייה וליצור לעצמינו סביבה בריאה ואיכות חיים טובה יותר בבית מגורינו. מדובר בתחום נפוץ במיוחד בשילוב עם בניה קלה. בנייה ירוקה היא תחום משתנה ומתפתח, שהפך להיות מאוד פופולארי בשנים האחרונות, עקב שינויים משמעותיים במודעות הסביביתית שלנו בארץ וכן בעולם, ובמודעות אודות הנזק שאנו גורמים לסביבה ולעצמנו.
הבנייה הירוקה היא מערכת המורכבת מתכנון של בתים ידידותיים לסביבה. המערכת היא מורכבת ויש להתחיל את הבנייה הירוקה כבר מהשלב הראשון של בניית בית חדש.
יתרונותיה של הבנייה הירוקה הם רבים, להלן רשימה חלקית של הייתרונות:
1 . חומרי הבנייה חסכוניים, ובעלי עמידות גבוהה. לכל פרויקט בניה קלה מחירים שונים אך בכללי מדובר בפרוייקט זול יותר. יש לציין לגבי החומרים, שבעקבות עמידותם אין צורך בתחזוקה שלהם לעיתים קרובות.
2 . בידוד תרמי הוא חסכוני ויעיל. הבית פחות יושפע משינויי מזג האויר וכך נחסוך בחשמל על חימום או קירור של הבית באמצעות מזגנים, מאווררים ותנורי חימום למיניהם.
3 . מערכות מחזור מים, המנצלות מים ממוחזרים למטרות כביסה, ניקיון וכדומה, חוסכות לנו כסף רב.
4 . תרומה סביבתית- מודעות סביבתית ומאמץ להגן על איכות הסביבה ישפר את איכות החיים שלנו, יגן על כדור הארץ, ייצור אויר נקי יותר, מים נקיים יותר ובאופן כללי ישמרו על העולם שלנו נקי, בריא ונעים למחייה.
איך עובדים בשיטת בנייה ירוקה?
כדי לבנות בשיטת בנייה ירוקה נשמור על מספר כללי ברזל:
1 . שימור משאבים טבעיים.
2 . הקטנת הפגיעה בסביבה.
3 . מקסום היעילות האנרגטית של הבית.
4 . שיפור איכות האוויר בבית ובסביבתו.עוגן
חשיבות הבנייה הירוקה:
המטרה העיקרית של הבנייה הירוקה היא כמובן לצמצם את ההשפעה השלילית שיש לבניה המודרנית על הסביבה, עד כמה שניתן. לשיטה זו יתרונות נלווים כמו חיסכון כלכלי,  אך החשיבות העיקרית של שימוש בשיטות בניה ירוקה היא בשמירה על הסביבה בה אנו חיים. 
את הבנייה הירוקה פיתחו בעזרת שימוש בידע וטכנולוגיות מתקדמות, ופיתחו מערכות חדישות שמספקות פתרונות מחזור וחיסכון לבית. בעת תחילת הליך בנייה ירוקה נתייחס לחיסכון באנרגיה, חיסכון במים, מחזור מים, בחירת אתר הבנייה, פיתוח שטחים, שימוש בחומרים ירוקים, צפיפות הבנייה ועוד רבים. 
זהו הליך מורכב ולא זול במיוחד, אך בהסתכלות רחבה לטווח הארוך ההליך יחסוך לכם כסף, ישפר את איכות החיים שלכם והסביבה בה אתם נמצאים, וכן יתרום רבות לסביבה.
קרא עוד
​כיצד לבצע מיחזור משכנתא?
לא ניתן להפריד כיום רכישת דירה מלקיחת משכנתא, כאשר דבר ידוע הוא שההשלכות הכלכליות של המשכנתא נותנות את אותותיהן עשרות שנים קדימה. לכן, כשבוחרים משכנתא חשוב לבצע זאת לאחר מחשבה מעמיקה ותוך לקיחת משתנים רבים בחשבון. מה שרבים לא נותנים עליו את הדעת הוא גם שכבר לוקחים משכנתא, ניתן במהלך השנים לשנות אותה באמצעות הליך מיחזור משכנתא. הנה כל מה שחשוב שתדעו על הליך זה ועל האופן בו ניתן לבצעו.
מהו מיחזור משכנתא?
המונח
מיחזור משכנתא מתייחס ללקיחה של משכנתא חדשה, בתנאים שונים לחלוטין, במקום זו הקודמת. כמובן שהסכומים המחושבים לצורך המשכנתא החדשה הם אלה שעוד נותרו לשלם על הקודמת. תרחיש ראשון אשר עשוי להפוך את הצעד הזה לכדאי הוא שינוי מסוים בתחום המשכנתאות, שפשוט מביא לכך שיש מסלולים אטרקטיביים הרבה יותר מזה שנלקח בזמנו. חשבו, למשל, על מצב בו הריבית על המשכנתאות יורדת, עובדה שהופכת מסלולים "חדשים" למשתלמים יותר. בנוסף, תנאים של תחרות בין בנקים שונים, כיאה לתחום המשכנתאות, עשויה להביא להצעות משתלמות הרבה יותר מהמסלול הקיים של המשכנתא.
 
גם המאפיינים האישיים של האדם שלקח את המשכנתא צריכים להילקח בחשבון. יכולת ההחזר שלו עשויה להשתנות, לטובה או לרעה, במהלך השנים הארוכות בהן נדרשים תשלומי המשכנתא. כאשר הוא מגלה כי התשלומים הנוכחיים "כבדים" עליו, הוא עשוי להיות מעוניין במסלול חדש לחלוטין. גם התרחיש האחר, בו משתפרת היכולת הכלכלית ומעוניינים לסיים עם המשכנתא כמה שיותר מהר, הוא בהחלט בגדר אפשרות.
 
כך ממחזרים משכנתא כיום
 
מיחזור משכנתא הוא הליך שכולל בתוכו מספר שלבים, כך שייתכן מאד שהבנק ממנו נלקחה המשכנתא יערים קשיים מסוימים. הצעד הראשון בדרך להצלחת התהליך הוא בחינה של כדאיות המחזור, תוך התבוננות הן על המסלולים ביניהם משווים והן על העלויות הכרוכות במיחזור משכנתא. ההליך כרוך בעמלת פירעון מוקדם, כשלצד זה ייתכנו עמלות עבור אי הודעה מוקדמת ועוד. לכל אלה יש השפעה כלכלית, כך שברור שלא ניתן או מומלץ לבצע מיחזור משכנתא מדי מספר חודשים. ניתן להיעזר בגורמים מקצועיים, דוגמת יועצי משכנתאות, כדי ללמוד על הכדאיות של התהליך.
 
הליך מיחזור המשכנתא מצריך מספר פעולות שיש לבצע בבנקים עצמם. נדרש לקבל אישור עקרוני מהבנק לביצוע המיחזור, כשלצורך זה שוקלים אנשיו את מוסר התשלומים של אותו אדם: תשלום שאינו סדיר מקטין מאד את הסיכויים לאישור המיחזור. גם בבנק בו מעוניינים לקחת את המשכנתא החדשה נדרש לבצע מספר פעולות, המקבילות למעשה להליך הלקיחה של משכנתא מאפס.
קרא עוד
​מה צריך לבדוק לפני רכישת דירה
קניית בית בשומרון

ההחלטה על רכישת דירה הינה החלטה חשובה מאוד בחיים. יש אומרים שזוהי ההחלטה החשובה ביותר מיד לאחר ההחלטה עם מי להתחתן או באיזה מקצוע לחיים כדאי לבחור. מכיוון שאיש אינו קונה דירה כמעשה שגרה, חשוב מאוד לגשת לעניין לאחר בחינה מדוקדקת של כמה קריטריונים חשובים. בין השאר חשוב לבדוק:
את גודלה של הדירה שנראית לכם.
את סביבת המגורים שבה מצויה הדירה המועדפת.
את רמת הפיתוח הסביבתי של שכונת המגורים.
את טיב הקבלן שבנה את הדירה ואת איכות הבניה.
את אפשרויות המימון שיתאימו לכם. 
גודל שעונה על הצרכים 
לפני שממהרים לחתום על חוזה לרכישת דירה כדאי לעצור לרגע ולבחון את הגודל שלה. חשוב לשים לב שלמספר החדרים יש כמובן משמעות אבל יש לכך רק משמעות חלקית. שתי דירות בנות ארבע חדרים, למשל, יכולות להיות שונות למדי בגודל שנמדד במטרים רבועים. יתרה מכך, לא רק למטרז' כשלעצמו יש משמעות בלבדית. כאשר הדירה מסודרת נכון מבחינה פנימית היא יכולה להיות נוחה במיוחד ואפילו יותר מדירות שהסידור הפנימי והחלל הפנימי שלהן לא תוכננו באופן כזה.
סביבת מגורים ופיתוח סביבתי 
כאשר רוכשים דירה לא רוכשים נכס בחלל ריק. החשיבות של הסביבה שאליה מתכננים לעבור, האופי הצפוי של השכנים וגם הפיתוח הסביבתי חשובים מאוד ובפרט למשפחות עם ילדים. כאשר עוברים לדירה מרווחת, נעימה ויפה וכאשר זוכים ליהנות גם מסביבת מגורים איכותית, עם קרבה לצירי תנועה ועם פיתוח והשקעה סביבתית בתשתיות מקבלים לא סתם בית אלא – איכות חיים.
הקבלן ואיכות הבניה
כולם יודעים שזהות הקבלן משפיעה מאוד על טיב הדירה ועל אופייה. לפני שרוכשים דירה כזאת או אחרת חשוב לשים לב לזהות הקבלן, חשוב לשים לב לאני מאמין שלו, חשוב לבדוק עד כמה הוא מקפיד על איכות הבניה.
בשנים האחרונות כבר הוכח שלא רק חברות בניה גדולות מציעות פרויקטים איכותיים. למעשה, לעיתים דווקא חברות קבלניות מסדר גודל פחות גדול מצליחות להגיע לתוצאות יפות בזכות היחס האישי ובזכות היכולת לפקח על כל פרויקט בנייה בצורה הטובה ביותר.
אפשרויות המימון 
השלב האחרון שחייבים לעבור לפני שרוכשים דירה הוא בחינת אפשרויות המימון. לרוב, המימון ייעשה תוך שילוב שיל הון עצמי ביחד עם משכנתא. עם זאת, יש משמעות לשאלה באיזו צורה פורסים את המשכנתא כך שההחזר יהיה סביר והגיוני. קבלת ייעוץ מתאים בבנק או מיועץ משכנתאות פרטי יבטיחו לא רק דירה נאה ואיכותית אלא גם החזר חודשי שמתאים לכם. 
קרא עוד
מה לבדוק כשעוברים ליישוב קהילתי
כל שינוי הוא קשה – גם שינוי שעושים מרצון ומדעת. מעבר ממקום מגורים אחד למשנהו הוא ודאי שינוי שיש לו היבטים שונים והשפעתו גדולה. הוא כרוך בעזיבת סביבה מוכרת ומחייב הסתגלות לסביבה חדשה. שינוי הכולל מעבר מעיר ליישוב קהילתי הוא לא רק שינוי גיאוגרפי אלא שינוי באורח חיים. שינוי בשיטת חיים. לפני שעוברים ליישוב קהילתי כדאי לברר נושאים שונים, ולו רק כדי להפחית את החשש מהלא נודע ולדעת לאן פניכם מועדות.
ההיכרות המוקדמת, מבעוד מועד, חשובה בכל מקרה שבו מעתיקים מקום מגורים; ככל שלומדים יותר על המקום החדש שאליו עוברים, כך, בהתאמה, ניתן להפיג חלק מהחששות, הטבעיים והמובנים בהחלט כשמקום נעשה פחות זר הוא נעשה יותר מוכר.
 

ייחודו של היישוב הקהילתי

יישוב קהילתי אינו "עוד מקום" יש לו מאפיינים ייחודיים, ההופכים את הבדיקה לפני המעבר אליו כחלק מתהליך ההכנה לקראתו. כאשר נדרשים למושג
התחדשות עירונית נדרשים לא רק לתהליכי אורבאניזציה (עיור) אלא גם לתהליך, המבטא מגמה הפוכה: ביקוש גובר והולך למעבר ליישובים קהילתיים כחלק מהרצון לשפר את איכות החיים בכלל ובהיבט האקולוגי בפרט.
 

בחירה בחיי קהילה

כדי לחיות בקהילה צריך לבחור בחיים קהילתיים. לפני שעוברים ליישוב קהילתי חשוב לבקר בו פעמים אחדות, להתוודע אל אנשים שחיים בו, להכירם, לשוחח עמם, לדבר עם משפחות שהגיעו אליו מהעיר ולשאול אותם על אודות השינוי שהם חשים.
חשוב גם ללמוד על אודות סוג הקהילתיות שביישוב. ישנם ישובים שחיי הקהילה שם יותר אדוקה ומעורבת וישנם ישובים בהם יש פחות מעורבות וזיקה קיבוצית מצד המשפחות. קהילה כזו שכל משפחה חייה את חייה עם התערבות מינימאלית.
כמובן  שלכל משפחה שמורה הזכות והאפשרות לקבוע את מידת הקרבה שלה אל משפחות אחרות ביישוב, אשר החיים הקהילתיים המשותפים בו מזמנים אפשרויות רבות בכלל ובחגים בפרט להתוודע אל משפחות אחרות המתגוררת בו וליצור קשרים (הנוצרים באופן טבעי מעצם היותנו יצורים חברתיים...).
אך עם זאת, כדאי ורצוי שתהייה התאמה בין מעורבות המשפחה לבין הקהילה. זאת אומרת, משפחה אשר מעוניינת במאה אחוז פרטיות והתערבות מינימאליסטית בכל מה שקשור לחיי הקהילה, אולי לא כדאי שתעבור ליישוב בו נדרשת התערבות מקסימאלית מהקהילה.
נתון מעניין הוא כי עם הפרטת חלק ניכר מהקיבוצים בתנועה הקיבוצית, אורח החיים בהם דומה ומזכיר את אורח החיים ביישובים הקהילתיים והלכה למעשה, במובנים רבים, הקיבוץ המופרט הופך ליישוב קהילתי.
 
  

בדיקת שירותים קהילתיים

מלבד חיי קהילה- האנשים החיים בה ואופי הקהילה חשוב לא פחות מתן השירותים שהישוב מספק. האם קיימים בו שירותים קהילתיים חשובים כגון בריאות וחינוך ברמה נאותה. חשוב לברר האם, במידה שיש לכם מקומות עבודה שאתם מתכוונים להמשיך לעבוד בהם, אם הם נמצאים במרחק נסיעה סביר, או, לחלופין, לבחון אפשרויות תעסוקה חלופיות לפני המעבר ואולי כתנאי לו.
 

קשרים חברתיים

לסיכום, לפני המעבר ליישוב קהילתי כדאי לברר אודות היישוב אליו אתם חפצים לעבור. כדאי ורצוי לבדוק עם אופיו של המקום, האם הוא מותאם לאישיותכם, ולאופייכם. כדאי לבדוק אודות השירותים שהיישוב מציע וכמובן שיש להכין את ילדיכם לקראת המעבר מעיר ליישוב.
 
קרא עוד
בחירת משרד אדריכלים לתכנון הבית
כשאנחנו מתכננים לבנות את בית חלומותינו נצטרך להיעזר במשרד אדריכלים מקצועי שיש לו ניסיון בתכנון בתי יוקרה או בתכנון בתים פרטיים. משרד אדריכלים מקצועי הוא הכתובת לכל בעיה, קושיה בתהליך הבנייה של הבית. הם אלו שיחברו בין כל אנשי המקצוע ושינצחו על כל העבודה של אנשי המקצוע ויהיו איש הקשר האישי שלנו. 

השאלה הנשאלת לרוב - כיצד בוחרים את משרד האדריכלים הזה, שיהיה המענה המושלם עבורנו.
משרד אדריכלים שיידע לכבד את הבקשות שלנו, להקשיב לנו ולקחת בחשבון את הרצונות והמאווים שלנו שקשורים לתהליך הבנייה. שיעסיק אדריכלים מקצועיים שנוכל להתחבר בקלות לסגנון ולעבודות שלהם ושנוכל לעמוד בתקציב שהוא דורש. להלן כמה טיפים לבחירה של משרד אדריכלים מקצועי שיתאים לכם.
פגישה היכרות עם משרד האדריכלים    

דבר ראשון ואולי החשוב מכל הוא אדריכל שיוכל להתחבר למבנה האישיות שלכם, לסגנון שלכם ויאהב את מה שאתם מדמיינים. כל עוד הוא יתחבר אל היעד שלכם, הוא ילווה אתכם לכל אורך התהליך יד ביד. חשוב מראש גם לבחור משרד אדריכלים שיתאים לתקציב שהקצבתם, ולא פחות חשוב מזה שהתוצאה שאתם מבקשים לקבל תהייה תוצאה שתרצו לראות, תרגישו שהיא תואמת את האופי והטעם שלכם וזה מה שאתם מייחלים לעצמכם ללא פשרות. כשאתם נפגשים עם אדריכל כזה או אחר תראו לו תמונות שזהות למה שאתם מבקשים לבנות. תדברו אתו על נושאים משותפים על מנת לבדוק אם אתם באותו הראש ובאותו הסגנון. שתפו אותו ברצונות שלכם ותראו עד כמה הוא מכיל אותם.

תפקידו של משרד אדריכלים    

כשאתם נמצאים בשלב של בחירה של משרד אדריכלים חשוב שתדעו מה תפקידם; הם אלה שדואגים שבתיק התוכניות של הבית יהיה את כל התוכניות הרלוונטיות לכל תהליך הבנייה. עליכם לדאוג שבהסכם שחתמתם עליו יהיו מפורטות התוכניות למשעי. מתוקף תפקידו של האדריכל הוא גם צריך להיות אחראי על תקציב העלויות, הוא מודע לתקציב הקיים וצריך לדעת איך וכיצד לחלק אותו בין כל הגורמים הרלוונטיים. ללא עלויות של הבניה לא ניתן לתכנן בנייה של בית. תקציב הוא חלק חשוב וזאת אדריכל מיומן יוכל וצריך להכיר ולדעת לעשות במקצועיות.
הכנת סקיצות  במשרד אדריכלים            
משרד אדריכלים מיומן צריך להכין סקיצות של התוכניות ושל כל הפרספקטיבות של החזיתות ופנים הבית. הוא יכול להכין הדמיה שמתארת את הבית ולפיה הוא יוכל להעניק לכם תמונה כללית של הבית שלכם ולדעת מה תרצו לשנות או להשאיר. מקובל לאחר שתיים או שלוש פגישות להגיע להסכמה בין כולם על התוכנית המוגמרת ולצאת לפועל. 

המלצות וחוות דעת
כדי להגיע לאיש המקצוע המהימן ביותר חשוב שתתייעצו עם מכרים שנעזרו בשירותיי אדריכלות ותקבלו מהם חוות דעת והמלצות. ניתן גם לבדוק ברשת האינטרנט ולקבל המלצות שם על משרד אדריכלים מקצועי. בחירה של אדריכל היא בחירה חשובה שיכולה להיות גורלית מאוד עבורכם, לכן חשוב להקדיש לה את הזמן, לא להיות נחפזים ולהחליט בתבונה.
קרא עוד
רכישת נדל"ן בארץ או בחו"ל?
אם אתם מתלבטים איפה להשקיע את הכסף שלכם או רוצים להיות בעלי נכס כלשהו אבל אינכם יודעים את היתרונות והחסרונות המסתתרים ברכישה בארץ או בחו"ל, המשיכו בקריאת המאמר שלנו ותוכלו לגלות מה עדיף.
כפי ששמתם לב ב-10 השנים האחרונות, מחירי הדירות בישראל רק ממשיכים לעלות. מדברים על ירידה כל הזמן אם מצד חברי כנסת ואם מצד כלכלנים ואנשי מקצוע, אך בפועל, בינתיים אלו דיבורי סרק. כי הכל רק עולה ועולה.

למה תעדיפו לרכוש נכס בארץ או מהם היתרונות בכך?

קרבה פיזית – הכוונה היא שבתור משקיעים, אתם רוצים "להרגיש" את הנכס, לראות אותו בפועל ולא בתמונות או בסרטונים. אתם רוצים להגיע אל הנכס, להתרשם ממנו, לבדוק בדיוק על מה מדובר. גם אם מדובר על נכס שנמצא במרחק כמה שעות מכם, אתם עדיין תעדיפו אותו, על פני נכס שנמצא בחו"ל ומרוחק מכם במרחק שעות טיסה.
מגמת השוק – אתם צופים אך ורק עליות, כמו שהיו עד עכשיו. לכן, אם תרכשו נכס, מבחינתכם, בגלל העליות, הוא יהיה שווה הרבה יותר בעוד כמה שנים ואז תוכלו לבחור אם למכור אותו ולהנות מהרווחים או אולי להמשיך להחזיק בו ולחכות להצטברות רווחים גבוהים יותר.
שפה – כשנמצאים בארץ, לא צריך לשבור את הראש ולנסות לדבר בשפה אחרת או לקחת איש מקצוע שידבר בשבילכם. אתם עושים זאת בעצמכם, אתם גם מכירים כבר את המנטליות המקומית ויודעים שתוכלו להתמקח על המחיר ועל דברים נוספים בנכס.

רכישת נדל"ן בחו"ל

תהליך הרכישה שונה לחלוטין מהרכישה בארץ. יש לבדוק נתונים שאינם ידועים לכם כמו גובה המיסים שיש לשלם על הנכס, תשלומים כמו ארנונה, מים, ועד בית – האם הם על חשבון המשכיר או על חשבונכם. המנטליות שונה לחלוטין מזו שבישראל ועל כן יש לחקור ולהתעמק בה, על פי האזור בו בחרתם להשקיע.
מבחינת השפה, אם מדובר על שפה בינלאומית כמו אנגלית, לא צריכה להיות לכם בעיה להתנהל מול אלו שאתם רוכשים מהם את הבית. אך אם מדובר על שפה אחרת, הרי שתצטרכו להעזר באיש מקצוע.
אך בכל זאת למה ההשקעה כן הופכת כדאית בחו"ל? משום שהתשואה שתקבלו על הנכס תהיה הרבה יותר גבוהה וגם משום שיש לכם מבחר גדול יותר של נכסים, שיכולים להתאים עבורכם, במידה ויש לכם תקציב מוגבל. כיום, תוכלו לרכוש נכס בארה"ב, בסכום של 50 אלף דולרים ולבצע את הרכישה מהארץ, על ידי שימוש בשירות
העברת כספים לחו"ל ובחברה שתדאג לטפל לכם בנכס, למצוא שוכרים ואפילו
לתקן את הנכס במידה ויש קלקול או בעיה מסוימת.

שורה תחתונה – מה עדיף?

בסופו של דבר, הכל מסתכם לסכום הכסף שיש ברשותכם. אם סכום הכסף הוא לא גדול, תמיד תוכלו לקחת את האופציה של רכישת נכס בחו"ל ולדעת שכל חודש, תקבלו תשלום שכירות, מה שיכול לכסות לכם את הוצאות השכירות בארץ או אפילו לעזור בתשלומי המשכנתא.
אם צברתם סכום כסף גדול משמעותית, תוכלו לקנות נכס בארץ ולגור בו, אם הוא מתאים עבורכם או להשכיר אותו וגם להנות ולקבל קצת רווחה כלכלית, מהשכירות החודשית. אך יחד עם זאת, זיכרו שהתשואה שתקבלו על נכס שתרכשו בחו"ל, תהיה הרבה יותר גבוהה. אז ההשקעה בחו"ל, הופכת למשתלמת בהחלט.
קרא עוד
קניית דירה חדשה - מאיפה מתחילים?
ברוב המקרים, קניית דירה חדשה תהווה את הרכישה הגדולה ביותר שביצעתם, אלא אם כמובן לא מדובר בדירה הראשונה שברשותכם, אך בדרך כלל מדובר במהלך כלכלי חשוב שאין כמותו, כזה שיוכל לשדרג לכם את רמת החיים באופן משמעותי, או להכניס אתכם לצרות מהרגע הראשון. כדי למנוע זאת מראש, הכנו עבורכם מדריך קצר אשר יפרט את השלבים הנדרשים בדרך לדירה הבאה.
 
דירות חדשות או יד שנייה?
הוויכוח הנצחי בין קניית דירה חדשה או דירה מיד שנייה לא הולך להיגמר בזמן הקרוב, משום שלעולם לא תקום תשובה חורצת אשר תגרום לכל אדם להחליט ללכת על דרך אחת מהשניים. לשני האפשרויות יתרונות וחסרונות רבים, ומשום שלכל דירה עולם משלה, עלינו להתייחס לרצונות שלנו כאשר אנחנו מנסים למצוא את התשובה הנכונה.
פרויקטים חדשים צצים מכל עבר בכל שכונה חדשה או עיר מתפתחת, והם מציעים לנו מבחר של דירות חדשות בשפע. כאשר אנחנו מדברים על דירות מיד ראשונה, המחיר אמנם צפוי להיות גבוה ממחירי דירות מיד שניה, ובצדק. מדובר בדירה אשר אף דייר לא דרך שם לפניכם, והיא מציעה לכם שטח נקי בו תוכלו לעשות כל אשר על לבכם, כחומר ביד היוצר. בנוסף לעובדה שאתם יכולים להיות רגועים ולקחת את הזמן עד לתאריך השיפוץ המקיף הבא, דירה חדשה בבניין חדש משמע גם תשתיות חדשות, בין אם מדובר בזרם מים חזק או חיבור מהיר יותר לאינטרנט, השנים היפות ביותר של הדירה יהיו שלכם לניצול חופשי.
דירה מיד שנייה מציבה לנו את האפשרות הזולה מבין השתיים, ולא תמיד תהיה היא הטובה פחות. אם בדקתם את הדירה לעומקה ולרוחבה, את כלל התשתיות, השכנים הסמוכים, אזור המגורים ואת כל האותיות הקטנות שהדירה מציגה, תוכלו לדעת בדיוק לאן אתם נכנסים, ואם הדירה מתאימה לכם כמו כפפה ליד, אין שום סיבה בעולם לבחור בקניית דירה חדשה אותה לא תוכלו לבדוק לעומק הקורה כפי שתוכלו כאן.
 
מהם השלבים לרכישה בטוחה?
קודם כל עליכם לצבור הון התחלתי של כ-30 אחוזים משווי הדירה הרצויה. לפני שעשיתם זאת לא תהיה לכם האפשרות לבקש משכנתא מהבנק, אז אין טעם לנסות. לאחר שצברתם את ההון הראשוני, עליכם להתחיל לחפש את האזור או השכונה המושלמת בה תרצו לגדל את ילדיכם ולהעביר את שעות הפנאי.
כעת, הגיע הזמן למצוא את הדירה אשר תאכלס אתכם לשנים הקרובות. שימו לב לבדוק את כל התשתיות בדירה, לשאול שכנים ועוברי אורח מספר שאלות אשר יעזרו לכם לסדר את הראש (נסו להכין את השאלות מראש), בדקו את צירי הגישה השונים לאזור המגורים והצטיידו בשמאי ועו"ד מקרקעין אשר יתנו את חוות הדעת המקצועית שלהם. מה שנשאר לכם לעשות לאחר שבחרתם את האחת, הוא להתחיל בשלב הרכישה, בהצלחה!
קרא עוד
השלבים בדרך לדירה חדשה
סוף כל סוף הגיע הרגע המיוחל, חסכתם מספיק כסף בצד ואתם מוכנים לבצע את הרכישה ככל הנראה החשובה ביותר בחייכם, דירה חדשה. מדובר בצעד גדול וחשוב, נקודת מפנה של ממש אשר תאפשר לכם להימנע מתשלומים חודשיים של שכירות, ותחליף אותם במשכנתא אשר צפויה להיגמר בנקודה כלשהי. בין אם מדובר ברכישת קרקע להשקעה או קניית דירה חדשה או מיד שנייה, בכתבה הבאה תוכלו לבחון את הדרכים השונות להשיג את הדירה המושלמת לה חיכיתם כל כך הרבה שנים.
 
רכישת דירה חדשה 
ברבעון הראשון של שנת 2016 נבנו מעל 8,000 דירות חדשות בישראל, כאשר הרוב הגדול (מעל 6,000) נבנה ביוזמה פרטית, וקצת מעל 2,000 דירות נבנו ביוזמה ציבורית תחת משרד הבינוי והשיכון. ממוצע משך הזמן בו דירה עומדת למכירה בשוק עומד על כמעט עשרה, אך כמחצית מהדירות אשר נבנו תחת יוזמה פרטית נמכרו כבר תוך 4 חודשים מרגע תחילת הבנייה. מחוז מרכז מוביל עם 33 אחוזים מכלל המכירות של הדירות ביוזמה פרטית, ומחוזות תל אביב וחיפה הראו 19 אחוזים כל אחת. מחוז ירושלים מראה את המספר הנמוך ביותר מבין כל המחוזות עם 6 אחוזים בסך הכל.
לפני שתתחילו לחפש דירות חדשות, עליכם קודם כל לדעת מהו האיזור בו תרצו לחיות. נסו לבדוק כבישי גישה, בתי ספר ומוסדות חינוך, מרכזים מסחריים ואווירה כללית לפני שתחליטו להתמקד בשכונה מסוימת. לאחר שביצעתם את החלטתכם, הציבו לעצמכם תקציב עם גבולות עבור הדירה, זכרו שכדי לקבל משכנתא עליכם להחזיק הון עצמי של לא פחות מ25% מערך הדירה. בין השאלות החשובות שתוכלו לשאול את עצמכם יגיעו מספר חדרי השינה בדירה, גודל מינימאלי, גובה ומרפסת, קרבה לתחבורה ציבורית ועוד.
 
קניית דירה מיד שנייה
גם דירה מיד שנייה לחלוטין מכבדת את בעליה. תוכלו לבחון את האפשרויות השונות ולשאול את עצמכם את אותם שאלות כמו בפסקה הקודמת, ובנוסף, תוכלו להתייעץ עם אנשים אשר מתגוררים בבניין כבר שנים כדי לגלות פרטים נוספים על האזור, הבניין והשכונה. שימו לב לבדוק את כל הפרטים ולהגיע לעומק הקורה כאשר אתם בוחנים דירה מיד שניה, תשתיות החשמל והמים, טחב ועובש בקירות וכו'. נסו לשמור את הרגשות שלכם לעצמכם כאשר אתם נכנסים לדירה, ואל תעשו שום דבר חפוז לפני הערכת השמאי.
 
רכישת קרקע להשקעה
במקרה והחלטתם לקנות קרקע בהליכי הפשרה להשקעה, מדובר במהלך נבון אשר יוכל לחסוך להם עד מאות אלפי שקלים. הפרויקטים השונים אשר מוצעים בימינו בשוק מאפשרים לנו למצוא הזדמנויות טובות להשקעה בדרך לדירה, נסו לבחון תוכניות להם היתרים בשלבים מתקדמים או אפילו פרויקטים בתהליך הבנייה, מה שיבטיח לכם ראש שקט והתקדמות מהירה מהרגיל. זכרו להצטייד בעורך דין מקרקעין אשר יוכל למזער את הסיכויים שתרכשו חתול בשק.
 
נמליץ לכם בנוסף להתייעץ עם חברים ובני משפחה בנוגע למיקום הדירה ואופן הרכישה, הרי אין חכם כבעל הניסיון.
קרא עוד
אם ניתן לזייף מסמכי מקרקעין?
מסמכי מקרקעין הם כמו כל מסמך משפטי אחר. מדובר במסמכים המתארים את הקרקע, אישורים שונים, שרטוטים וכדומה. כיום ישנם שימושים רבים שאפשר לבצע במסמכי מקרקעין, החל מהגשת בקשות להיתרי בניה ועד לניסיונות למכור את הקרקע. במקרים רבים, זיוף של מסמכי מקרקעין יכול לפתות מאוד.

זיוף שכזה יכול לאפשר לאדם לקבל היתרי בניה מהר יותר, להעלות את השווי של הקרקע ולאפשר לבצע "טריקים" רבים על הקרקע. יחד עם זאת, כמו זיוף של כל מסמך אחר, מדובר בעבירה פלילית חמורה מאוד ואיש לא רוצה להסתבך בעבירה מהסוג הזה.

זיוף קל יחסית

זיוף של מסמכי מקרקעין הוא לא דבר מסובך במיוחד. מדובר במסמכים סטנדרטיים פשוטים כאשר מול המקור, ובעזרת תוכנות מחשב שונות, ניתן לזייף את המסמכים בקלות רבה מאוד.

לכן גם הפיתוי גדול, ולכן כיום ניתן למצוא מקרים רבים בהם אנשים מזייפים מסמכי מקרקעין שונים, וניתן למצוא תביעות פליליות רבות אשר עוסקות באנשים שניסו לבצע את הזיוף הזה אך בסופו של דבר נתפסו על ידי רשויות החוק.

אז כן, ניתן לזייף מסמכי מקרקעין, אך בשום פנים ואופן לא כדאי לכם לעשות זאת, אתם עלולים לשלם על כך ביוקר.

פנו לעורך דין מוקדם ככל האפשר

אם נתקלתם במצב של מסמכי מקרקעין מזויפים חשוב מאוד שתפנו לעורך דין מומחה ומקצועי בתחום מוקדם ככל האפשר. עורך דין מקצועי יוכל קודם כל לאשר האם מדובר במסמכים מזויפים או שאלו באמת המסמכים האמיתיים של הקרקע.

לאחר מכן, במידה ואכן מדובר בזיוף, עורך הדין יסייע לכם לקבל את כל הזכויות המגיעות לכם בגין אותם מסמכים מזויפים ולפנות להליכים משפטיים מתאימים במידה ונדרש לבצע זאת.

חשוב מאוד לפנות אל עורך הדין מוקדם ככל האפשר, כבר ברגע הראשון בו אתם מקבלים מסמכי מקרקעין שונים ורוצים לוודא את הנכונות של המסמכים הללו. כך תוכלו לקבל פיצויים במקרה של הטעיה, אך גם לעשות זאת לפני שתכניסו את עצמכם לעסקת מקרקעין שגויה ותתקלו בעגמת נפש רבה.
קרא עוד
מה צריך לבדוק כשבוחרים חברה קבלנית
בחירה של חברה קבלנית לצורך עבודות בנייה או שיפוצים היא בחירה חשובה מאד שאין להקל בה ראש. ישנן השלכות רבות לבחירה נכונה או לא נכונה של חברה זו ויש השפעה רבה על פעולות עתידיות כאשר בוחרים את החברה. כאשר מתמקדים בתחום מסוים מאד, כמו למשל חיפוש משקים למכירה חשוב לוודא שהחברה הקבלנית שבוחרים מתמחה בעבודות הקשורות במשקים ויכולה לתת את המענה הנכון והמתאים ביותר. כאשר מתלבטים בין כמה חברות ישנם כמה שיקולים שחשוב לקחת בחשבון.

ישנם כמה דברים שחשוב לבדוק כאשר מחפשים חברה קבלנית. הדבר החשוב ביותר הוא המלצות וחוות דעת מלקוחות המכירים את החברה ועברו אתה תהליך של בנייה, שיפות או ליווי בחיפוש ומציאת משקים למכירה. כך אפשר לבחון ממקור ראשון את העבודות של החברה, אדיבות ושירותיות העובדים והמנהלים וכמובן היושר, ההגינות והאמינות. ברגע שמתחילים עבודות עם חברה קבלנית לא ניתן בדרך
כלל לעצור אותן באמצע ולכן חשוב להיות שלמים לגמרי עם הבחירה.

ליווי בעת בחירת מגרש


ישנן חברות קבלן המציעות שירותי ליווי בעת חיפוש משקים למכירה או כל סוג אחר של נכס לבנייה, להשקעה או למגורים. עובדי החברה יידעו בדיוק היכן לחפש ואיך לכוון את הלקוח לכיוון הדרוש לו מבלי לבזבז את זמנו ואת הכסף שלו. בנוסף, מנהלים של חברה קבלנית כזאת יכירו מקרוב את תהליך המכירה והעברת הבעלות ויוכלו לייעץ איך הכי מומלץ לבצע את התהליך, באופן שיהיה המהיר ביותר, הנוח ביותר ללקוח וגם כמובן תוך מציאת המחיר האטרקטיבי ביותר עבור הלקוח.
כיום ישנם הרבה מאד משקים למכירה וכדאי תמיד לעקוב אחרי הפרסומים בעיתונות הכתובה או בעלוני פרסומת הקשורים לעולם הנדל"ן, הבנייה והנכסים. כאשר הלקוח מכיר אט אט את השוק והופך להיות בקיא בתחום - יהיה לו קל יותר להבין את הלך הרוח, להבין מתי הכי כדאי לבצע את הרכישה וכמובן יידע איזה מחיר להציע על מנת להגדיל את הסיכויים שלו להצליח בקנייה. גם כאן, כמו בתחומים אחרים, מומלץ לבצע סקר שוק רחב ויסודי ככל האפשר.

בחירה נבונה

בין אם מדובר על משקים למכירה או בחברה הדרושה לצורך עבודות בנייה ושיפוצים - חשוב לקחת את הזמן בהחלטה על זהות החברה שתבצע את העבודות. לא מומלץ להקל ראש בבחירה וכדאי להתייעץ עם מי שמבין בנושא ודעתו אמינה ומהימנה.
קרא עוד
קרקעות חקלאיות
דף 1
החל משנת 2008, עת החל המשבר הכלכלי בעולם, החלו מחיר הנדל"ן בישראל להמיר ללא הפסקה. משנת 2011, העיתונות הכלכלית, בנקאים, כלכלנים ומומחים אחרים מסבירים שישראל נמצאת בבועה מתמשכת שסופה להתפוצץ. מחירי הנדל"ן, הן למגורים והן למסחר, נמצאים בשיא של כל הזמנים, וההנחה שיש המון זמן, אם בכלל, המחירים ירדו לרמה סבירה. מה שמעלה את השאלה, האם שווה להשקיע בנדל"ן בתור השקעה לטווח ארוך.
לפני שנגיע לשאלה, אנחנו נתייחס כאן להשקעות שונות, עם דגש על קרקעות חקלאיות, אך חשוב להבהיר שאנחנו נתייחס רק להשקעות בתוך ישראל. זאת למרות שרבים המשקיעים והמומחים שיציעו לכם להשקיע דווקא בחו"ל. יש לכך סיבות טובות, הרי מחירי הנדל"ן בעולם עולים לאט, בחזרה אל הימים של לפני 2008, מה שאומר שמי שישקיע כעת, יכול ליהנות מרווח לא קטן  בעתיד.

למה שווה להשקיע בנדל"ן לטווח הארוך 
השקעות בנדל"ן, בפרט השקעות במסגרת קרקעות חקלאיות, נחשבות השקעות יחסית בטוחות, בוודאי כשמדובר בהשקעות לטווח הארוך. הטענה הרווחת היא, מאחר והיצע הקרקעות הוא דל ומצטמצם (הרי אי אפשר לייצר עוד קרקעות לבנייה בעולם ולא ניתן להעביר קרקעות ממדינה למדינה בדומה למשאבים אחרים), והדרישה רק הולכת וגדלה (אפשר להניח שאנחנו תמיד נצטרך קרקעות, למסחר או למגורים), אזי שבכל שלב נתון, הקרקע אותה נרכוש תהיה סחירה. כלומר יהיה מי שירצה לשכור אותה מאיתנו לשימושים שונים.
נניח ואנחנו רוכשים קרקעות חקלאיות, אנחנו יכולים להחליט כיצד להשתמש בהן, לצורכי מסחר או מגורים. זאת בהנחה וניתנו כל ההיתרים, הקרקע מופשרת ויש לנו יכולת לבצע בה כרצוננו. השקעה בקרקע כזו, גם אם היא תיקח זמן, יכולה להניב לנו תשואה באחוזים יפים. נניח ונרצה להשכיר אותה לצורכי בנייה או לשימושים אחרים. גם אם מדובר בהשקעה, שכרגע, מסיבות שונות, לא ניתן לעשות בה דבר (למשל בגלל מחסור בתשתיות או בגישה), אזי שיהיה זה רק עניין של זמן עד שהם יפתחו. אנחנו הרי יודעים שבישראל, מרכז הארץ כבר עמוס, והבנייה מתרחבת לכיוון הפריפריה הרחוקה. לכן גם אם כרגע זה נראה לא סביר. בעתיד ההשקעה תישא פרי.
להשקעות בנד"ן יש כמה מאפיינים. ראשית, מדובר בהשקעות לטווח ארוך. מאחר ומדובר בעניין שלוקח זמן מבחינה בירוקראטית ופרוצדוראלית, הרי שלא ניתן לבצע השקעה לטווח של שבועות, לעיתים עצם הרכישה לוקחת חודשים רבים, ולכן כל ההשקעה היא לטווח ארוך. שנית, להבדיל מהשקעה במנייה שלא דורשת דבר, כאן יש גם עלויות עסקה, בוודאי אם מדובר ברכישת קרקעות חקלאיות, שדורשות עורכי דין, שמאים וכדומה. עד שנחזיר את ההשקעה על עלויות העסקה יחלוף זמן לא מובטל.
נקודה אחרונה, משקיעים במניות,  ברוב המקרים ימהרו למכור אותה כשיש חשש להפסד קרב ובא או כשהם רואים ירידה של המניות, קשה מאוד למדוד ירידה בערך הקרקע בטווח קצר, לכן מי שמעוניין לבצע השקעות לטווח ארוך, יבחר לעשות את זה דרך נדל"ן, דרך קרקעות חקלאיות.
קרא עוד
​יתרונות במעבר מהמרכז לדרום הארץ – השקט, השלווה, המחירים וכל השאר
מי שמתגורר במרכז הארץ או התגורר בעבר באזור תל אביב יודע היטב שהמרכז מציע לתושביו יתרונות רבים כמו מקומות בילוי בלתי נגמרים, מרכזי תרבות וספורט שאין באף מקום אחר, פארקים גדולים כמעט בכל עיר, אווירה תוססת בכל שעות היממה, מקומות עבודה רבים וכמובן קרבה לכל המקומות השווים ביותר בישראל. עם זאת, כל היתרונות האלו מעט מתחוורים כאשר בוחנים את החסרונות של מגורים במרכז הכוללים תנועה סואנת בכל שעות היממה, פקקים ארוכים ומתישים, רעש תמידי ברחובות, מחירים גבוהים כמעט בכל דבר וכמובן ריבוי גדול מדי של בתים ובניינים ופחות מדי טבע וירוק מסביב.
הרבה מאוד תושבי המרכז אמרו בשלב כזה או אחר של חייהם שהספיק להם והחליטו לשנות אווירה למקומות הרבה יותר שקטים ושלווים, ערים שבהן המחירים הרבה יותר שפויים ואזורי שבהם איכות החיים באמת עולה. יישובים בשומרון כמו כרמים, עינב, מגדלים ועוד הפכו ברבות השנים ליעד מבוקש מאוד עבור רבים ולא מעט ישראלים מבינים כיום שאיכות החיים הגבוהה לאו דווקא נמדדת בקיוסק שפתוח 24 שעות ביממה מתחת לבית אלא דווקא בעובדה שהטבע והשקט התמידי מלווים אותם לאורך כל שעות היום ונמצאים לידם כל הזמן.

לעבור לחיות את החיים האמיתיים

כמובן שאם תשאלו את אלו שגדלו במרכז הארץ וחיים כל חייהם בתל אביב, רמת גן, גבעתיים, ראשון לציון או כל עיר גדולה אחרת הם יהיו בטוחים שאיכות החיים שלהם היא הטובה ביותר. לפעמים צריכים לצאת קצת מהקופסא ולעבור לחיות במקומות הפחות מוכרים או הפחות מתוקשרים כדי להבין שאיכות החיים האמיתית אינה מצריכה אותנו להוציא כמעט חמישים אחוז מהשכר שלנו על השכרת דירה או על הגנים של הילדים. אם תוסיפו את הוצאות הדירה והבית להוצאות הנוספות במרכז הארץ תגיעו למצב כמעט בלתי אפשרי ובנוסף לאופציות הגדולות בשיפור איכות החיים וגידול הילדים, השיקול הכלכלי בעת עזיבת המרכז לאזורים אחרים בארץ הוא בהחלט שיקול מכריע שלא ניתן להתעלם ממנו.

אפילו מעבר הדירה במרכז קשה ומתיש יותר מאזורים אחרים

עברת פעם הובלה של דירה במרכז? אפילו הפעולה היחסית פשוטה הזו יכולה לגרום לכם להיתקל בקשיים גדולים הכוללים פקקים, בעיות חנייה וצפיפות נוראית שתגרום לכם להצטער על מעבר הדירה מלכתחילה.
מעבר דירה במרכז דורש תכנון מקדים וזאת בשל העובדה שהעומס התמידי בערי המרכז פשוט לא מאפשר אחרת וזה אומר למשל לבצע את ההעברה בסופי השבוע או בשעות הלילה וכמובן לשמור מקומות חנייה מראש כדי לאפשר לרכב או המשאית להעמיס ולפרוק את הציוד העברת דירה במרכז הארץ שונה בתכלית מהעברת דירה באזורים אחרים בישראל כמו הדרום או השומרון למשל ואפילו בתחום הזה איכות החיים שמספרים לנו שהיא גבוהה נראית כמו איכות חיים נמוכה מאוד כאשר מרגישים את זה על בשרנו.
קרא עוד
אודות הביקוש לבנייה ירוקה בבתי מגורים בארץ לעומת חו"ל
בשני העשורים האחרונים אחד הנושאים החזקים ביותר בעולם האדריכלות והבנייה הוא הנושא של בנייה ירוקה. יותר ויותר מבנים בעולם ובפרט בישראל זוכים לתקן ירוק, קרי נחשבים "ידידותיים לסביבה" הן בזכות תהליך בנייה אשר נחשב שומר על הסביבה ולא מזהם אותה והן בזכות העובדה שהמבנים כשלעצמם "ירוקים" ושומרים על הסביבה.
בהמשך המאמר נדבר מעט על הביקוש לבנייה ירוקה בארץ ובחו"ל ועל ההבדל בין כאן לשם, אך תחילה נציג מספר עקרונות פופולאריים בבנייה ירוקה:
שימוש בחלונות גדולים אשר מאפשרים חסכון בחשמל
שימוש במערכות למחזור מים (הן לשימוש בתוך הבית והן לשימוש מחוץ לבית)
מערכת חשמל חסכונית (נורות שנדלקות רק כאשר יש מישהו בחדר, טיימרים על מכשירי חשמל ועוד)
פאנלים סולריים
בידוד תרמי של הגג
שימוש בחומרים ממוחזרים (דלתות, חלונות)
שימוש במקורות אנרגיה מתחדשים (שימוש במקורות כמו רוח ושמש)
אלה רק חלק מהעקרונות של בנייה ירוקה כפי שבאים לידי ביטוי במבני נדלן בארה"ב, אירופה, ישראל ומקומות אחרים בעולם.
על הביקוש לבניה ירוקה בישראל לעומת חו"ל
קיים פרדוקס מסוים שכן מבחינה תעשייתית, ישראל נחשבת לאחת המדינות המובילות בכל הקשור לאנרגיות מתחדשות ולאלמנטים ירוקים אחרים. ישראל מובילה למשל בכמות דודי השמש בעולם והיא הכניסה את השימוש בו למבנים פרטיים עוד בשנות השבעים. עם זאת כשמסתכלים על תקנים ממשלתיים ועל משיכה לבנייה ירוקה, אזי שישראל נמצאת, יחסית, הרחק מאחור בטח ביחס למדינות אירופאיות מתקדמות או למבני נדלן בארהב. לדוגמא, רק שלושה בתי ספר בישראל עונים להגדרה של בית ספר ירוק, זאת בזמן שיש בישראל למעלה מ-4,500 בתי ספר. מדובר בנתון אחד מיני רבים שמוכיח עד כמה ההיצע הוא נמוך, והביקוש אף הוא איננו גבוה.
יש לכך הסברים שונים, כאשר בראש ובראשונה שבישראל אין דחיפה מלמעלה, קרי דחיפה ממשלתית לבנייה ירוקה. אין בישראל מודעות ממשלתית-ממסדית לחשיבות של בנייה כזו, הן על תפקוד של המבנה, אורך חייו וכן סגנון ואיכות החיים של הדיירים בו. זאת להבדיל מעיירות שלמות בארה"ב שם התקן הירוק הוא הקובע, מתוך הכרה שזה משפר את איכות החיים של הדיירים, מטיב עם איכות הבנייה ומעלה את ערך הנכס. דוגמא לרמת המודעות הגבוהה בארה"ב ובמדינות אחרות לבנייה ירוקה, היא היעדר בירוקרטיה שמציבה מכשולים בעניין, לעומת הבירוקרטיה הישראלית שכן מטילה קשיים ומכשולים.
הסבר שני הוא, שבישראל רק בשנים האחרונות נכנס המודעות לשמירה על הסביבה, זאת בזמן שבארה"ב ובאירופה מדובר על עניין של מספר עשורים.
מי שמחפש השקעות נדלן בארה"ב, לא יתקשה למצוא השקעות בנכסים ירוקים. הם נמצאים גם בערים הגדולות וגם בערים הקטנות. השקעות אלו, בלא מעט מקרים, משתלמות יותר מהשקעות בנכסים רגילים מאחר וערך הנכסים גבוה יותר, רמת התפעול בהם נמוכה יותר, והביקוש אליהם גדל כל הזמן.  
קרא עוד
כל הזכויות שמורות © לאריאל יזמות
fusion-studio פיתוח אתרים באינטרנט