רוצה לקבל פרטים נוספים?

03-6227070service@ariel.co.il

מאשר קבלת דוא"ל

תודה על פניתכם

ההודעה התקבלה במערכת,
נציג שלנו יחזור אליכם בקרוב.

מה לבדוק כשעוברים ליישוב קהילתי
כל שינוי הוא קשה – גם שינוי שעושים מרצון ומדעת. מעבר ממקום מגורים אחד למשנהו הוא ודאי שינוי שיש לו היבטים שונים והשפעתו גדולה. הוא כרוך בעזיבת סביבה מוכרת ומחייב הסתגלות לסביבה חדשה. שינוי הכולל מעבר מעיר ליישוב קהילתי הוא לא רק שינוי גיאוגרפי אלא שינוי באורח חיים. שינוי בשיטת חיים. לפני שעוברים ליישוב קהילתי כדאי לברר נושאים שונים, ולו רק כדי להפחית את החשש מהלא נודע ולדעת לאן פניכם מועדות.
ההיכרות המוקדמת, מבעוד מועד, חשובה בכל מקרה שבו מעתיקים מקום מגורים; ככל שלומדים יותר על המקום החדש שאליו עוברים, כך, בהתאמה, ניתן להפיג חלק מהחששות, הטבעיים והמובנים בהחלט כשמקום נעשה פחות זר הוא נעשה יותר מוכר.
 

ייחודו של היישוב הקהילתי

יישוב קהילתי אינו "עוד מקום" יש לו מאפיינים ייחודיים, ההופכים את הבדיקה לפני המעבר אליו כחלק מתהליך ההכנה לקראתו. כאשר נדרשים למושג התחדשות עירונית נדרשים לא רק לתהליכי אורבאניזציה (עיור) אלא גם לתהליך, המבטא מגמה הפוכה: ביקוש גובר והולך למעבר ליישובים קהילתיים כחלק מהרצון לשפר את איכות החיים בכלל ובהיבט האקולוגי בפרט.
 

בחירה בחיי קהילה

כדי לחיות בקהילה צריך לבחור בחיים קהילתיים. לפני שעוברים ליישוב קהילתי חשוב לבקר בו פעמים אחדות, להתוודע אל אנשים שחיים בו, להכירם, לשוחח עמם, לדבר עם משפחות שהגיעו אליו מהעיר ולשאול אותם על אודות השינוי שהם חשים.
חשוב גם ללמוד על אודות סוג הקהילתיות שביישוב. ישנם ישובים שחיי הקהילה שם יותר אדוקה ומעורבת וישנם ישובים בהם יש פחות מעורבות וזיקה קיבוצית מצד המשפחות. קהילה כזו שכל משפחה חייה את חייה עם התערבות מינימאלית.
כמובן  שלכל משפחה שמורה הזכות והאפשרות לקבוע את מידת הקרבה שלה אל משפחות אחרות ביישוב, אשר החיים הקהילתיים המשותפים בו מזמנים אפשרויות רבות בכלל ובחגים בפרט להתוודע אל משפחות אחרות המתגוררת בו וליצור קשרים (הנוצרים באופן טבעי מעצם היותנו יצורים חברתיים...).
אך עם זאת, כדאי ורצוי שתהייה התאמה בין מעורבות המשפחה לבין הקהילה. זאת אומרת, משפחה אשר מעוניינת במאה אחוז פרטיות והתערבות מינימאליסטית בכל מה שקשור לחיי הקהילה, אולי לא כדאי שתעבור ליישוב בו נדרשת התערבות מקסימאלית מהקהילה.
נתון מעניין הוא כי עם הפרטת חלק ניכר מהקיבוצים בתנועה הקיבוצית, אורח החיים בהם דומה ומזכיר את אורח החיים ביישובים הקהילתיים והלכה למעשה, במובנים רבים, הקיבוץ המופרט הופך ליישוב קהילתי.
 
  

בדיקת שירותים קהילתיים

מלבד חיי קהילה- האנשים החיים בה ואופי הקהילה חשוב לא פחות מתן השירותים שהישוב מספק. האם קיימים בו שירותים קהילתיים חשובים כגון בריאות וחינוך ברמה נאותה. חשוב לברר האם, במידה שיש לכם מקומות עבודה שאתם מתכוונים להמשיך לעבוד בהם, אם הם נמצאים במרחק נסיעה סביר, או, לחלופין, לבחון אפשרויות תעסוקה חלופיות לפני המעבר ואולי כתנאי לו.
 

קשרים חברתיים

לסיכום, לפני המעבר ליישוב קהילתי כדאי לברר אודות היישוב אליו אתם חפצים לעבור. כדאי ורצוי לבדוק עם אופיו של המקום, האם הוא מותאם לאישיותכם, ולאופייכם. כדאי לבדוק אודות השירותים שהיישוב מציע וכמובן שיש להכין את ילדיכם לקראת המעבר מעיר ליישוב.
 
חזרה
כל הזכויות שמורות © לאריאל יזמות
fusion-studio פיתוח אתרים באינטרנט