רוצה לקבל פרטים נוספים?

03-6227070service@ariel.co.il

מאשר קבלת דוא"ל

תודה על פניתכם

ההודעה התקבלה במערכת,
נציג שלנו יחזור אליכם בקרוב.

אודות הביקוש לבנייה ירוקה בבתי מגורים בארץ לעומת חו"ל
בשני העשורים האחרונים אחד הנושאים החזקים ביותר בעולם האדריכלות והבנייה הוא הנושא של בנייה ירוקה. יותר ויותר מבנים בעולם ובפרט בישראל זוכים לתקן ירוק, קרי נחשבים "ידידותיים לסביבה" הן בזכות תהליך בנייה אשר נחשב שומר על הסביבה ולא מזהם אותה והן בזכות העובדה שהמבנים כשלעצמם "ירוקים" ושומרים על הסביבה.
בהמשך המאמר נדבר מעט על הביקוש לבנייה ירוקה בארץ ובחו"ל ועל ההבדל בין כאן לשם, אך תחילה נציג מספר עקרונות פופולאריים בבנייה ירוקה:
שימוש בחלונות גדולים אשר מאפשרים חסכון בחשמל
שימוש במערכות למחזור מים (הן לשימוש בתוך הבית והן לשימוש מחוץ לבית)
מערכת חשמל חסכונית (נורות שנדלקות רק כאשר יש מישהו בחדר, טיימרים על מכשירי חשמל ועוד)
פאנלים סולריים
בידוד תרמי של הגג
שימוש בחומרים ממוחזרים (דלתות, חלונות)
שימוש במקורות אנרגיה מתחדשים (שימוש במקורות כמו רוח ושמש)
אלה רק חלק מהעקרונות של בנייה ירוקה כפי שבאים לידי ביטוי במבני נדלן בארה"ב, אירופה, ישראל ומקומות אחרים בעולם.
על הביקוש לבניה ירוקה בישראל לעומת חו"ל
קיים פרדוקס מסוים שכן מבחינה תעשייתית, ישראל נחשבת לאחת המדינות המובילות בכל הקשור לאנרגיות מתחדשות ולאלמנטים ירוקים אחרים. ישראל מובילה למשל בכמות דודי השמש בעולם והיא הכניסה את השימוש בו למבנים פרטיים עוד בשנות השבעים. עם זאת כשמסתכלים על תקנים ממשלתיים ועל משיכה לבנייה ירוקה, אזי שישראל נמצאת, יחסית, הרחק מאחור בטח ביחס למדינות אירופאיות מתקדמות או למבני נדלן בארהב. לדוגמא, רק שלושה בתי ספר בישראל עונים להגדרה של בית ספר ירוק, זאת בזמן שיש בישראל למעלה מ-4,500 בתי ספר. מדובר בנתון אחד מיני רבים שמוכיח עד כמה ההיצע הוא נמוך, והביקוש אף הוא איננו גבוה.
יש לכך הסברים שונים, כאשר בראש ובראשונה שבישראל אין דחיפה מלמעלה, קרי דחיפה ממשלתית לבנייה ירוקה. אין בישראל מודעות ממשלתית-ממסדית לחשיבות של בנייה כזו, הן על תפקוד של המבנה, אורך חייו וכן סגנון ואיכות החיים של הדיירים בו. זאת להבדיל מעיירות שלמות בארה"ב שם התקן הירוק הוא הקובע, מתוך הכרה שזה משפר את איכות החיים של הדיירים, מטיב עם איכות הבנייה ומעלה את ערך הנכס. דוגמא לרמת המודעות הגבוהה בארה"ב ובמדינות אחרות לבנייה ירוקה, היא היעדר בירוקרטיה שמציבה מכשולים בעניין, לעומת הבירוקרטיה הישראלית שכן מטילה קשיים ומכשולים.
הסבר שני הוא, שבישראל רק בשנים האחרונות נכנס המודעות לשמירה על הסביבה, זאת בזמן שבארה"ב ובאירופה מדובר על עניין של מספר עשורים.
מי שמחפש השקעות נדלן בארה"ב, לא יתקשה למצוא השקעות בנכסים ירוקים. הם נמצאים גם בערים הגדולות וגם בערים הקטנות. השקעות אלו, בלא מעט מקרים, משתלמות יותר מהשקעות בנכסים רגילים מאחר וערך הנכסים גבוה יותר, רמת התפעול בהם נמוכה יותר, והביקוש אליהם גדל כל הזמן.  
חזרה
כל הזכויות שמורות © לאריאל יזמות
fusion-studio פיתוח אתרים באינטרנט