רוצה לקבל פרטים נוספים?

03-6227070service@ariel.co.il

מאשר קבלת דוא"ל

תודה על פניתכם

ההודעה התקבלה במערכת,
נציג שלנו יחזור אליכם בקרוב.

תהליך הפשרת קרקעות לצורך מכירה או השקעה
תהליך הפשרת קרקעות, הוא תהליך שנועד ליצור שינוי ביעוד הקרקע על מנת שיהיה ניתן למכור אותה, ולבנות עליה מבנים מסוגים שונים. תהליך זה הינו תהליך בירוקראטי לא קצר, אך בסופו אפשר להציע קרקעות למכירה למשקיעים שונים.

הקרקעות במדינת ישראל, ברובן, שייכות למינהל מקרקעי ישראל, חלק מהקרקעות מיועדות לבנייה ואחרות נחשבות קרקעות חקלאיות. במהלך שנות התשעים עקב שחיקה בענף הכלכלי והיעדר קרקעות לבנייה, החלה המדינה להפשיר קרקעות מתוך כוונה שגורמים שונים יוכלו לרכוש אותה ולהשקיע בהן, כלומר לבנות עליהן. לצורך זה, החל תהליך מוסדר של הפשרת קרקעות.
במסגרת תהליך הפשרת קרקעות, הקרקע עוברת שינוי יעוד, מקרקע חקלאית לקרקע לבנייה. תהליך זה מתבצע במסגרת תוכניות מתאר מקומיות ומחוזיות. קרקע יכולה להיות מופשרת רק אם התוכנית שהמליצה על כך מאושרת בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה. כאן חשוב לשים לב, לא מעט גורמים אשר מציעים קרקעות למכירה, בוחרים שלא לספר לרוכשים, שאומנם הם רכשו קרקע להשקעה אך עדיין היא לא הופשרה לצורך בנייה. לכן כשרוכשים קרקעות לצורך השקעה או בנייה, חשוב להשתמש בשירותיו של עורך דין מקצועי שיבחן את המצב של הקרקע והאם אכן היא הופשרה לצורך בנייה.
מדוע קרקעות צריכות להיות מופשרות

מדינת ישראל יצרה תוכנית מתאר (תמ"א 35) שמטרתה להפשיר קרקעות חקלאיות מצד אחד לצורך בנייה ומצד שני לשמר אזורים חקלאיים לצורך עבודה חקלאית וכן לשמור על שטחים ירוקים ומרקם החיים הקיים. תוכנית זו גם עוזרת לצרכנים להבין, היכן בדיוק קרקעות למכירה יש להן סיכוי גדול יותר להיות מופשרות. למשל, אם מדובר בקרקעות חקלאיות אשר רחוקות מאזורי מגורים ושטחים עירוניים, אז סביר להניח שהן לא יופשרו בקרוב. לעומת זאת, במידה ומדובר בשטחים אשר קרובים לאזורים בנויים, יש הרבה יותר סיכוי שהקרקעות יופשרו ויהיה ניתן לבנות שם.
לכן כשמחפשים קרקעות למכירה, יש לבחון היטב מה המצב שלהן והאם הן מיועדות באמת לצורכי בנייה או שמא יחלוף זמן רב עד שזה יקרה.
קרקעות למכירה לצורכי השקעה
ישראלים רבים מחפשים לרכוש קרקעות אשר מוצעות למכירה לצורכי השקעה. הרעיון הוא מאוד ברור, קרקע היא עסק רווחי, אפשר להרוויח מהן לא מעט, אם זה באמצעות החכרה או בנייה של מבני מגורים או מבני מסחר שונים.
להבדיל מהשקעות אחרות, הרי שמחירי הקרקע עם הזמן עולים (במיוחד בישראל בה יש היצע נמוך של קרקעות), והיא לעולם לא נעלמת. לכן רכישת קרקעות אשר מוצעות למכירה היא מאוד משתלמת. אך מאחר ומדובר בעלויות לא זולות, יש לוודא שתהליך הרכישה עובר חלק ואכן הקרקע מופשרת או עומדת בפני תהליך מהירה של הפשרה, אחרת גם אם הרכישה תתבצע, הרי שההשקעה הכספית לא תישא שום פרי אמיתי ושום רווח כלכלי.
חזרה
כל הזכויות שמורות © לאריאל יזמות
fusion-studio פיתוח אתרים באינטרנט